PROTECT THE PROTECTORS – OCHRONIĆ OBROŃCÓW - GIMBORN 2016 - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

PROTECT THE PROTECTORS – OCHRONIĆ OBROŃCÓW - GIMBORN 2016

Data publikacji 28.10.2016

Pięciu członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA- Region Głogów uczestniczyli w dniach 10-14 października 2016 roku w międzynarodowym seminarium w Gimborn w Niemczech. Tematem seminarium było „Protect the protectors – Ochronić Obrońców”. Oprócz przedstawicieli IPA Głogów, Polskę reprezentowali również członkowie IPA z regionów Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Przemyśl i Wrocławia a także członkowie IPA z innych europejskich krajów takich jak: Wielka Brytania, Słowenia, Belgia, Irlandia, Irlandia Północna, Walia i Szwecja.

Szkolenie odbyło się w  XVII wiecznym zamku Schloss Gimborn miejscowości   położonej około 40 km od m. Kolonia. Ten zabytkowy zamek  od 1969 roku jest on siedzibą Centrum Szkoleniowego dla członków  International Police Association – IPA. 

Seminarium składało się z wykładów w języku polskim i angielskim połączonych
z dyskusją na poszczególne tematy. Dzięki tłumaczeniu symultanicznemu wykłady przebiegały w sposób bardzo sprawny, a materiał, który opracowali i przekazali prelegenci okazał się łatwo przyswajalny. Do najciekawszych wykładów można zaliczyć:

  • Zniekształcenia percepcyjne i ich wpływ na organizm człowieka,
  • Szwedzki program aktywnego strzelca,
  • Skuteczne techniki obezwładniania i aresztowania.

Koledzy z IPA Region Wrocław – Bartłomiej Majchrzak oraz Jarosław Sypko –  poprowadzili dwa interesujące wykłady w temacie: „Oficer policji jako sprawca i ofiara przemocy” oraz „Oficer policji w polskim systemie prawnym”.

Codziennie, po zakończeniu wykładów mogliśmy uczestniczyć w zajęciach praktycznych oraz sportowych, które prowadzili funkcjonariusze z Wielkiej Brytanii. Głównym atutem  szkolenia była wymiana doświadczeń między uczestnikami, którzy wykonuję tę samą pracę w różnych częściach Europy.

 W ramach międzynarodowej integracji uczestniczyliśmy w wycieczce do Kolonii gdzie zwiedzaliśmy m.in. przepiękną Katedrę Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny oraz spacerowaliśmy po promenadzie wzdłuż Renu.

 Podczas wieczoru polskiego dużym powodzeniem cieszyły się gadżety reklamowe otrzymane z głogowskiego Starostwa i Ratusza promujące Głogów. Anglicy oczywiście  najbardziej zainteresowali się filiżankami i herbatą z głogu.

Uczestnictwo w szkoleniu było jednym z najbardziej pasjonujących doświadczeń
w moim życiu zawodowym wspomina Karol Budziński. Wymiana doświadczeń, porównanie systemów prawnych i metod działania Policji  w różnych krajach Europy okazało się wartościowym przeżyciem dodaje Rafał Duziak. Udział w seminarium wzbogacił moje doświadczenie zawodowe. Wzajemna wymiana doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami Policji z różnych krajów pozwoliła  globalne ocenić służbę policjantów z różnych stron świata. Było to dla mnie bardzo konstruktywne doświadczenie wtóruje Edyta Schab. Takie szkolenie polecamy każdemu z policjantów, bez względu na pion w jakim pełni służbę. Wymiana informacji z policjantami z innych państw jest bezcenna podsumowuje wyjazd Marta oraz  Dawid Mielniczek.

Szczególne podziękowania należą się Pani Anecie Sobieraj, która jest wiceprezydentem Sekcji Polskiej IPA za zorganizowanie tak owocnego szkolenia.

 

Karol Budziński                  

Powrót na górę strony