Zielona UKRAINA - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Zielona UKRAINA

W dniach 21- 28 kwietnia 2017 roku członkowie Regionu KIELCE ŚGW IPA, wybrali się z wizytą do naszych wschodnich sąsiadów, na Ukrainę. Jako pierwszy cel podróży wybrany został Lwów, gdzie odbyto kolejne spotkanie z naszym dobrym znajomym i przyjacielem Aleksandrem Sotnikow (pisownia własna). Przy kolacji powspominaliśmy oraz zaplanowaliśmy dalsze wspólne zamierzenia.

Głównym celem podróży była stolica do której dotarliśmy w sobotę 20.04.2017 roku

 i tam założyliśmy obóz główny. Jak przystało na prawdziwych Słowian  ruszyliśmy na łowy… kulinarne.  Kijów przywitał nas niezliczonymi klubami, restauracjami, kafejkami, pijalniami itp. itd. Po doznaniach cielesnych  przyszedł czas na ducha. Drogowskazami były lśniące w słońcu kopuły Monastyrów, Soborów i Cerkwi z okazałą Ławrą Peczerska. Zawitaliśmy także do posiadłość byłego, wypędzonego po krwawych wydarzeniach
w Kijowie prezydenta ,Wiktora  Janukowicza w Me­ży­hi­ria (Mię­dzy­gó­rze). 

W poniedziałek 25.04.2017 roku, w Kijowie,  odbyliśmy spotkanie w  Siedzibie Głównej Sekcji Ukraina IPA. Przyjęli nas Sekretarz Generalny- Віктор Овсянников oraz Kierownik Administracji Sekcji- Віктор Овсянников. W czasie rozmów omówiono kwestie  nawiązania bliższych stosunków i dalszej współpracy . Nasi gospodarze zaproszeni zostali do odwiedzenia Gór Świętokrzyskich i Kielc. Po wymianie upominków, kontynuowaliśmy nasze wojaże. Zachwyciło nas kijowskie metro, a także uprzejmość ludzi, z przychylnością reagujących na Polski język. Wokół nas widoczne były dysproporcje i przeciwstawności.  Po ulicach majestatycznie sunęły najnowsze limuzyny, a wokół nich turlały się pojazdy z byłej epoki, przypominając nam czasy dzieciństwa. Z Kijowa, powróciliśmy jeszcze raz do Lwowa, aby tam zasmakować Ukrainy, która pozostanie dla nas krainą wielkich możliwości, niezliczonych kontrastów, przychylnych ludzi i dużych przestrzeni. Jak w naszej piosence ludowej:

        „…Hej, hej, hej sokoły
                         Omijajcie góry, lasy, pola, doły….

                 „…  Żal, żal za dziewczyną,
                        Za zieloną Ukrainą…”

Wiara, że powrócimy tam znów pozwalana snucie nowych planów, a chcielibyśmy jak najszybciej.

Teks. R.L.

Foto. A.N/M.Z/R.L.

Powrót na górę strony