Na kajakowym szlaku - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Na kajakowym szlaku

W dniu 1 lipca 2017 r. członkowie IPA Region Głogów wraz z rodzinami oraz gośćmi z IPA Region Wrocław, uczestniczyli wspólnie w spływie kajakowym po Nysie Łużyckiej, lewym dopływie Odry, biorącej swój początek w Górach Izerskich. Nysa Łużycka jest naturalną granicą polsko-niemiecką w zachodniej części woj. lubuskiego.

Pomimo iż płynie po terenie nizinnym ma charakter rzeki górskiej. Chwila nieuwagi przy pokonywaniu jazów, czy też powalonych w rzece drzew lub głazów kończyła się sprawdzeniem temperatury niezbyt ciepłej wody, o czym przekonali się co niektórzy uczestnicy wyprawy.

Spływ rozpoczął się wodowaniem kajaków w miejscowości Przewóz.  Pogoda sprzyjała… i choć nagła ulewa zmoczyła uczestników spływu, to późniejsze promienie słońca nas osuszyły. Po 22 km zakończyliśmy naszą przygodę z rzeką. Humory wszystkim dopisywały, zwłaszcza, że w Łęknicy przy moście granicznym, oczekiwała na nas posiłek - grochówka z „wkładką”. Po krótkim pikniku pod mostem, wspólnie z przewodnikiem, udaliśmy się do pobliskiego Parku Mużakowskiego. Z uwagi na swoją lokalizację, jest to obiekt transgraniczny, a od roku 2015 posiada tytuł Światowego Geoparku UNESCO. W parku stworzonym w stylu angielskim w latach 1815-1845 przez księcia Hermanna Puckler-Muskau,  podziwialiśmy liczne łąki parkowe, wysokie tarasy nadrzeczne, mostki, zamki i zabudowania pofolwarczne, oraz ciekawe okazy botaniczne. Po dniu pełnym wrażeń zakończyliśmy spacer po stronie niemieckiej w Bad Muskau, skąd parkowymi alejami powróciliśmy do Łęknicy.  Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli byli  bardzo zadowoleni z udziału w spływie kajakowym,  imprezie, która weszła na stałe  do harmonogramu  IPA Region Głogów.

                        Z turystycznym pozdrowieniem, SERVO PER AMIKECO !!!

 

Tekst: Dariusz Sulej

Zdjęcia: Uczestnicy spływu

Powrót na górę strony