Wizyta IPA Pomoravlje - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Wizyta IPA Pomoravlje

Nasz kraj odwiedzili goście z Serbii: z Regionu IPA Pomoravlje. Delegacji przewodniczył Slobodan Stojanovic, naczelnik policji INTERVENTA PATROLA Jagodina – PREZYDENT Regionu IPA Pomoravlje, a zarazem Vice Prezydent IPA Sekcja Serbia. Wraz z Nim przyjechali: Dejan Stankovic - inspektor policji, komendant Policji Jagodina, Srbdljub Duroevic - emerytowany major policji, oraz Josif - również emerytowany major policji, pełniący funkcje Sekretarza Regionu IPA Pomoravlje.

                 Dojechali w godzinach popołudniowych w czwartek do hotelu: Pensjonat Szaflary www.perlapodhala.pl/pl – gdzie zostali – dzięki uprzejmości Właścicieli - zakwaterowani – na cały okres pobytu w Polsce. Po śniadaniu - w piątek rano - mieliśmy przyjemność przywitać piękny i słoneczny dzień - w Morskim Oku. Po spacerze wokół jeziora odwiedziliśmy kolegów w Placówce Straży Granicznej w Zakopanem im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty – Spiechowicza. Na spotkaniu z zastępcą komendanta Panem majorem SG Andrzejem Karkoszką - Goście z Serbi mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką służby Straży Granicznej, zakresem działań a także ze sprzętem - jaki jest na wyposażeniu funkcjonariuszy. Następnie - wspólny obiad w Restauracji Karczma Muzykancko w Poroninie, oraz spotkanie z komendantem Policji Powiatowej w Nowym Targu Panem młodszym inspektorem Robertem Bartoszem. Kolejnym punktem planu dnia był zasłużony relaks w termalnych basenach: Termy Szaflary. Wieczorem spotkaliśmy sie przy wspólnej kolacji, w której uczestniczyli nasi Przyjaciele z IPA Wiedeń, IPA Wrocław, a także członkowie naszego Regionu. W sobotę nasi Goście wzięli udział w XIV Turnieju Strzeleckim w Nowym Targu. / relacja na stronie http://www.ipanowytarg.pl/

                W niedzielę, zgodnie z planem, Goście udali się na wycieczkę do KL Auschwitz-Birkenau. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Zwiedzanie obozu wraz z tłumaczem języka serbskiego umożliwił dogłębne i szczegółowe poznanie obozu zagłady wielu milionów istnień ludzkich. Po wielu wrażeniach, już w drodze do hotelu , obiad w Wadowicach.

                Poniedziałek był dniem zwiedzania Krakowa. Wizytę w Krakowie zapoczątkowało spotkanie u komendanta Miejskiego Policji Pana inspektora Rafała Leśniaka. Po spotkaniu wszyscy udali się na Wawel. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, miejsce koronacji królów, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski. Najpierw zwiedzanie zbrojowni, a następnie bazylika.  Przed wejściem do Bazylika archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława naszych gości przywitał proboszcz Parafii Archikatedralnej Ksiądz Prałat mgr Zdzisław Sochacki.

Sloba z Przyjaciółmi odwiedził Dzwon Zygmunta, Groby Królów, a także grób pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Po zakończeniu zwiedzania wspólny posiłek: najlepszy burger w Krakowie: Gruba Buła. W drodze powrotnej - wspólne zdjęcia w Nowym Targu pod komendą policji i Goście - już spakowani - pożegnali się i pojechali w długą podróż do domu..

                Dziękujemy Wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu i zrealizowaniu weekendu naszych gości w Polsce. Podziękowania dla Roberta, Lucjana, Darka, Wojtka, Leszka  a także Krzyśka i Edka....

                Szczególne podziękowania dla Komendanta Miejskiego Policji Pana inspektora Rafała Leśniaka, a także dla Naczelnika Wydziału Prezydialnego Komendy Miejskiej w Krakowie Pana podkomisarza Łukasza Czyża - za pomoc w organizacji i realizacji pobytu naszych Gości w Krakowie.

 

 

Slobo, Dejan, Srbdljub oraz Josif  Хвала, и видимо се..

 

tekst: M. Kapołka
fot: M. Kapołka, K. Dobrzyński, D. Babiak, L. Żółtek

Powrót na górę strony