Spotkanie z … - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Spotkanie z …

Po raz kolejny Region IPA Wadowice, Dyrekcja Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach oraz Komenda Powiatowej Policji w Wadowicach wspólnym działaniem wzbogaca ofertę edukacyjną uczniów klas o profilu policyjnym. Rok 2018 zapoczątkował serię edukacyjną pod nazwą „ Spotkanie z … „ .

29 stycznia 2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie pod nie co przewrotnym tytułem „ Słaba płeć  w Policji „.

Nie każdy wie ,że członkiem Regionu IPA Wadowice jest sierż.szt. Patrycja Pszczelińska , postać nietuzinkowa , wzór do naśladowania pod kątem pracowitości, uporu              w dążeniu do wyznaczonego celu , profesjonalizmu w służbie . Patrycja to : Mistrzyni Polski w Okinawa kobudo , Mistrzyni Europy w  Okinawa kobudo , członek  - Klubu Sztuk Walki: TANTO w  Poznaniu, instruktor Taiho-jutsu, Joshi-jutsu ,asystent Tai-jutsu , nagradzana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,  Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, licencjonowany instruktor  Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych ( jedyna kobieta w tym zacnym gronie ) . Sporo jak na niepozornie wyglądającą młodą kobietę . Fakt, że swoim doświadczeniem i wiedzą lubi dzielić się z innymi był doskonałym pretekstem do tego, aby młodzież z klas policyjnych mogła przekonać się na własnej skórze  „co potrafi słaba płeć „ . W pokazie i instruktarzu wspomagał Patrycje p. Zbigniew Karalus  , założyciel Szkoły Sztuk Walki  "Tanto"                      w Poznaniu  , Instruktor Polskiego Związku Instruktorów Służb Mundurowych., instruktor Tai-jutsu, Ken-jutsu, Kyu-jutsu, Taiho-jutsu. , twórca systemów Joshi-jutsu Mamochi Ryu, Taiho-jutsu Mamochi Ryu .

Spotkanie podzielono na 3 etapy. W pierwszym młodzież mogła dowiedzieć się jak wygląda droga do służby w Policji, jakie wyzwania czekają potencjalnych kandydatów , jak  w tej trudnej i wymagającej służbie radzą sobie kobiety.  Goście odpowiadali także na pytania młodzieży.  Drugi etap , to pokaz technik interwencji „ na  żywym organizmie „ .Prezentacja chwytów, blokad , dźwigni , itp. W trzecim etapie Patrycja zaprezentowała ducha dalekowschodnich sztuk walki w odsłonie sportowej, a mianowicie przedstawiła kata w stylu Okinawa kobudo. Młodzież mogła oglądać kata z wykorzystaniem : kija „bo”, dwuręcznej broni „ sai „ oraz dwuręcznej broni „ tonfa”.

Trzygodzinne spotkanie minęło bardzo szybko , a to za sprawą tego ,że nasi goście oprócz profesjonalizmu w sztukach walki posiadają bardzo cenny dar ciekawego prowadzenia zajęć i otwartości w stosunku do młodzieży okraszonej dawką humoru.

Było to pierwsze „ Spotkanie z … „, organizatorzy myślą już o następnym . Kto zawita w progi  CKZiU nr 2 w Wadowicach następnym razem ? Możemy uchylić rąbka tajemnicy. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie to cofniemy się w czasy przedstawiciela domu habsbursko-lotaryńskiego, cesarza Austrii i apostolskiego króla Węgier – Franciszka Józefa I .

 

Tekst i foto : Andrzej Cholewa Region IPA Wadowice.

 

Powrót na górę strony