NORTHERN EUROPEAN FORUM – WIEDEŃ 2018 - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

NORTHERN EUROPEAN FORUM – WIEDEŃ 2018

W dniach 14–17.06.2018 r., w Wiedniu (Austria), odbyła się Konferencja Państw Europy Północnej (NEF), której tematem wiodącym był „System szkolenia policyjnego oraz rola IPA w tym systemie”. Na zaproszenie Prezydenta Sekcji Austrii, udział w tej konferencji wzięła delegacja Sekcji Polskiej IPA w składzie: Wiceprezydent kol. Piotr Wójcik oraz Zastępca Sekretarza Generalnego kol. Radosław Skubina. Ponadto w konferencji uczestniczyli także przedstawiciele 19 innych sekcji narodowych m.in. z Niemiec, Rumunii, Czech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii i innych państw Europy Północnej. Po dotarciu do Wiednia zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez gospodarzy oraz zakwaterowani w hotelu w centrum miasta.

Jeszcze tego samego dnia, wykorzystując wolny czas, w godzinach wieczornych odbyliśmy robocze spotkania z kolegami z Rumunii oraz Estonii w sprawie ewentualnej wymiany pomiędzy Regionami IPA z naszych krajów. Wstępnie udało się nam uzgodnić wymianę pomiędzy Regionem IPA Suczawa (Rumunia), a Regionem IPA Suwałki.

W piątek 15 czerwca, przez cały dzień uczestniczyliśmy w obradach, które odbywały się w koszarach wiedeńskiej Policji. Koledzy z kilku państw przedstawili nam systemy szkolenia w swoich krajach oraz udział IPA w szkoleniu policjantów. Kolega z Francji przedstawił bardzo ciekawy projekt szkoleniowy dot. nauki języków obcych przeznaczony dla dzieci członków IPA, w wieku 15-22 lata. Projekt ten zyskał akceptację uczestników i zostanie przedstawiony na najbliższym Kongresie Światowym w Holandii. 

Drugiego dnia konferencji organizatorzy zabrali nas do Szkoły Policji w centrum Wiednia, gdzie mogliśmy obejrzeć pokaz sprawności wiedeńskich antyterrorystów (WEGA) oraz pokazy umiejętności psów służbowych. Po zakończeniu części oficjalnej, organizatorzy konferencji zorganizowali nam krótkie zwiedzanie Wiednia, a w sobotę wieczorem wzięliśmy udział w kolacji podsumowującej NEF, w której udział wzięły wszystkie delegacje zagraniczne oraz wielu ważnych gości zaproszonych przez Prezydenta Sekcji IPA Austria. W trakcie kolacji wręczyliśmy kol. Prezydentowi tej Sekcji okolicznościowe upominki od Prezydium SP IPA oraz na jego ręce złożyliśmy podziękowania za organizację NEF.

W trakcie naszego pobytu w Wiedniu udało nam się umocnić kontakty z przedstawicielami Sekcji Litwy, Rumunii, Łotwy i Estonii, które mogą przynieść efekty w bezpośredniej współpracy z tymi sekcjami narodowymi.

 

Tekst i zdjęcia: Piotr Wójcik

 

Powrót na górę strony