"Mundur na rowerze" - wyjątkowa akcja, wyjątkowych ludzi! - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

"Mundur na rowerze" - wyjątkowa akcja, wyjątkowych ludzi!

22 maja 2018 roku z Białegostoku do Łodzi wyruszyła wyjątkowa sztafeta. Jej uczestników połączyły trzy cechy: noszenie munduru, pasja do roweru oraz chęć pomagania. „Mundur na rowerze” – bo tak nazywa się to przedsięwzięcie – to wyjątkowe wydarzenie łączące służby mundurowe. Już po raz drugi organizatorzy zmobilizowali setki osób, a wszystko w szczytnym celu. W tym roku uczestnicy zbierali fundusze, by pomóc Marcinowi (policjantowi) oraz Arkowi (strażakowi), którzy ucierpieli podczas wybuchu do którego doszło w jednym z mieszkań w Łodzi, 15 grudnia 2017 roku.

Marcin jest skarbnikiem w Regionie IPA Łódź - Bałuty. Na co dzień pełni służbę patrolową na terenie V KP Policji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Tego dnia wraz z koleżanką z patrolu został wezwany do jednego z mieszkań przy ulicy Przemysłowej. Z relacji zgłaszającego wynikało, że w jednym z mieszkań pod drzwiami leży ranna kobieta. Chęć niesienia pomocy skończyła się dla niego tragicznie.

Funkcjonariusze nie mogąc dostać się przez drzwi wezwali na miejsce straż pożarną z wysięgnikiem. Przy pomocy kosza dostali się do środka, gdzie odnaleźli leżącą kobietę. W wyniku urazu ortopedycznego nie była w stanie samodzielnie się podnieść ani otworzyć drzwi. Na miejsce natychmiast wezwano służby medyczne. Funkcjonariusze do przyjazdu karetki udzielili pomocy kobiecie a także podjęli próbę odnalezienia jej dokumentów. W pewnym momencie Marcin dotknął stojącego pojemnika, który eksplodował.

Siła wybuchu była tak duża, że Marcin doznał urazu obu dłoni. Stracił trzy palce w lewej ręce, oraz uszkodził ścięgna i więzadła. Poparzył powieki, uszkodził wzrok, oraz dość poważnie słuch. Stan Marcina nadal jest ciężki. Mimo kilku operacji, wymaga kolejnych zabiegów. Czeka go żmudna i kosztowna rehabilitacja. Również ciężko ranny został towarzyszący mu strażak Arek.

Członkowie IPA brali udział już w pierwszej edycji „Munduru na rowerze” . Tym razem również nie pozostali obojętni na apel o wspólną walkę o zdrowie swoich mundurowych kolegów. Prezydent IPA objął patronatem to wyjątkowe wydarzenie, a członkowie IPA ramię w ramię z funkcjonariuszami różnych służb „kręcili kilometry” dla rannych funkcjonariuszy.

Na dzień przed wielkim finałem organizatorzy akcji pokazali, że nie są również obojętni na los najmłodszych. Wraz z łódzkim policjantami oraz funkcjonariuszami służby więziennej odwiedzili pacjentów Oddziału Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dzieci Młodszych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Za pośrednictwem i wsparciem uczestników akcji „Mundur na rowerze” oraz zgodą dyrektora szpitala przeprowadzili zbiórkę maskotek służb mundurowych, wszelkich innych maskotek, książeczek oraz kolorowanek, a następnie przekazali je podopiecznym szpitala. Chore dzieci mogły wsiąść na policyjny motocykl, czy obejrzeć radiowozy. Największe zainteresowanie  wzbudzał jednak policyjny owczarek niemiecki Karo, który tego dnia wygłaskany był przez dziesiątki małych rączek. Wrażenie zrobił także robot antyterrorystów, który mimo swojej metalowej konstrukcji roztapiał małe serca, rozdając podopiecznym maskotki. Również Służba Więzienna opowiadała dzieciom o swojej pracy oraz prezentowała więźniarkę, która tym razem wypełniona była zebranymi przez mundurowych maskotkami.

 

30 czerwca 2018 roku mundurowi przejechali ostatni etap sztafety.  Wzięło w nim udział ponad 100 funkcjonariuszy policji, straży pożarnej i służby więziennej. Wśród nich znalazł się również I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji mł.insp. Tomasz Olczyk, I Zastępca Komendanta Miejskiego w Łodzi mł.insp. Piotr Krężołek oraz olimpijczyk i strażak Zbigniew Bródka.  Kilka minut przed godziną 16.00 przy dźwiękach syren uczestnicy wjechali na metę, która znajdowała się na terenie łódzkiej Atlas Areny.

W całej sztafecie wzięło udział prawie 1300 funkcjonariuszy, którzy łącznie przejechali ponad 6200 km odwiedzając 133 miasta w całej Polsce.  Jeden z odcinków przejechał również Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

Powrót na górę strony