Praktyka policyjna w Bensheim, Niemcy - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Praktyka policyjna w Bensheim, Niemcy

Data publikacji 22.10.2012

Jako członek stowarzyszenia IPA Polska, przebywałem w miejscowości Bensheim, położonej w dolinach górskich w środkowej, gdzie miałem okazję odbyć zawodowe praktyki policyjne w Niemczech. Głównym założeniem placement programme jest poznanie i wymiana doświadczeń z zakresu codziennej pracy jak również poznanie codziennego życia policjantów.

W ramach stażu pełnimy służbę wspólnie z policjantami z danego kraju. Na pierwszy rzut oka nie wyróżniałem się spośród członków patrolu przez co bardzo często dochodziło do sytuacji, w której Niemcy dopiero po dłuższej chwili orientowali się, że mają do czynienia z policjantem zza granicy. Nawet Polacy rozpoznawali polski mundur dopiero po pewnym czasie.

Mój staż zacząłem na posterunku policji w miejscowości Bensheim, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Bergstraße. Przez dwa tygodnie wspólnych patroli oraz pracy na posterunku poznałem strukturę policji, system organizacji pracy zarówno na posterunku jak również w codziennej służbie patrolowej. Obserwowałem, jak policjanci podejmują i w jaki sposób prowadzą kontrole oraz na co zwracają szczególną uwagę. Poznałem techniki i metody stosowane w ich pracy. Po obserwacji i porównaniu problemów, z jakimi na co dzień spotykają się policjanci w Niemczech doszliśmy wspólnie do wniosku, że w każdym miejscu na świecie niezależnie od kraju w jakim się znajdujemy ludzkie problemy są takie same, co skutkuje powstaniem bardzo zbliżonych problemowych sytuacji, którym my jako policjanci musimy przeciwdziałać.

Plan mojego pobytu, oprócz typowo policyjnej pracy obejmował również wizyty w innych jednostkach organizacyjnych i strukturalnych policji oraz administracji państwowej.
Na początku stażu zostałem zaproszony na spotkanie do Burmistrza Miasta Bensheim - Pana Torstena Hermana. Podczas spotkania poruszyliśmy kwestie dotyczące sposobu współpracy Urzędu Miasta z Policją w zakresie wymiany informacji o najczęstszych problemach dotyczących bezpieczeństwa publicznego czy zabezpieczania imprez.

Podczas pobytu w Niemczech spotkałem się również z viceprezydentem Policji Regionu Południowa Hesja - Panem Uwe Brunnengräber z Polizeiprasidium w Darmstadt (gdzie mieści się szefostwo policji dla regionu południowa Hesja). Podczas wspólnej rozmowy wymieniliśmy poglądy na temat ogólnego funkcjonowania Policji a także na temat szczegółów dotyczących pełnienia codziennej służby w obu państwach.

Kolejny dzień mojego stażu spędziłem na posterunku wodnym – Wasserschutzpolizei w miejscowości Gernsheim, gdzie po wprowadzeniu na temat funkcjonowania Policji Wodnej i zadań jakie wykonują w trakcie wspólnego patrolu miałem okazję sterować 30-tonową łodzią policyjną.
Jednym z miejsc, które odwiedziłem podczas stażu w Niemczech było międzynarodowe lotnisko we Frankfurcie. Po prezentacji dotyczącej: funkcjonowania lotniska, systemów ochrony lotniska, sposobów postępowania z osobami przyjezdnymi, metodami wydalania osób niepożądanych, postępowania z osobami starającymi się o azyl oraz sposobem funkcjonowania policji na lotnisku; z funkcjonariuszem policji państwowej (czyli ogólnopaństwowej tzw. Bundes Polizei ) odbyłem wycieczkę po płycie lotniska oraz budynkach infrastruktury lotniskowej.

Miałem okazję poznać funkcjonowanie policji autostradowej w miejscowości Lorch, w skład której wchodzi komórka z wideorejestratorami, komórka zajmująca się kompleksową kontrolą pojazdów (szczególnie pod kątem osób poszukiwanych, narkotyków, przewożonych w nich rzeczy czy wykrywaniem nietrzeźwych kierujących) czy komórka zajmująca się ochroną środowiska. Zapoznałem się również z funkcjonowaniem specjalistycznej jednostki autostradowej wykorzystywanej do kontroli transportu drogowego (odpowiednik polskiego ITD ) oraz komórki zajmującej się profilaktyką w szkołach.

Zwiedziłem nowoczesne więzienie w Weiterstadt, doskonale wyposażone, m.in. w pełnowymiarowy basen pływacki, halę sportową, siłownię czy kaplicę. Ciekawostką jest to, że na jednego nieuzbrojonego strażnika przypada około 60 więźniów, a mimo to nie dochodzi tam do żadnych nieprzyjemnych incydentów. Więźniowie zdają sobie sprawę z tego, że mogą korzystać z udogodnień oraz względnej swobody (chociażby możliwości przechodzenia z siłowni na halę sportową itd. ), ale nie mogą zawieść zaufania co do poprawnego zachowania.

Mój staż za granicą nie przebiegał wyłącznie na obserwacji pracy tamtejszej Policji. Korzystając z ogromnej gościnności niemieckich kolegów miałem okazję spróbować wielu regionalnych potraw, a ponieważ mój pobyt w Niemczech zbiegł się z popularnym festynem „Oktoberfest”, miałem także okazję spróbować wyrobów lokalnych browarów. Nie zabrakło też kulturalnych atrakcji - zwiedziłem malownicze okoliczne miasteczka jak Wiesbaden czy Heidelberg, a także kilka zamków i fortecy słynnych w tym regionie.

Czas jaki spędziłem w Niemczech z cała pewnością należy uznać za bardzo owocny nie tylko pod względem wymiany doświadczeń zawodowych ale również ze względu na możliwość poznania nowych ciekawych ludzi, nie tylko na poziomie zawodowym ale przede wszystkim na stopie przyjacielskiej.

Choć na początku miałem pewne obawy dotyczące wyjazdu, ponieważ jechałem sam w nieznane i nie wiedziałem z jakim przyjęciem mojej osoby mogę się liczyć, to z perspektywy czasu oceniam ten wyjazd jako bardzo udany. Nawiązałem nowe kontakty z ciekawymi ludźmi, poznałem pracę Policji w różnych jednostkach organizacyjnych oraz poznałem kulturę i zwyczaje tamtejszego społeczeństwa.

Jeżeli nadarzyłaby się okazja kolejnego tego typu wyjazdu, nie zastanawiałbym się ani chwili, gdyż naprawdę warto wziąć udział w takim przedsięwzięciu.

Tomasz Wójtowicz

Powrót na górę strony