Staż zawodowy w Komendzie Siegen – Wittgenstein - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Staż zawodowy w Komendzie Siegen – Wittgenstein

Data publikacji 13.11.2012

Komisarz Martin Schlagner – policjant z Siegen przebywał na stażu zawodowym w Jeleniej Górze we wrześniu 2012 roku, natomiast w październiku w Policji Siegen – Wittgenstein przebywał nadkom. Bogumił Kotowski z Zespołu Prasowego KMP w Jeleniej Górze.

 

Do Siegen przyjechałem 19 października, wieczorem spotkałem się z Martinem Schlagnerem, zostałem zakwaterowany w jego prywatnym domu oraz omówiliśmy wspólnie plan pobytu w Niemczech.

Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem pierwszego dnia stażu zawodowego rano udaliśmy się do Komisariatu Policji w Kreuztal, miejsca pracy Martina Schlagnera. Na miejscu poznałem kolegów – funkcjonariuszy pracujących w komórkach organizacyjnych tego komisariatu. O 10.00 udaliśmy się do Komendy Powiatowej, gdzie zostałem przyjęty przez Komendanta Powiatowego Policji w Siegen Josefa Hahmanna. Obecni byli również zastępcy komendanta oraz sekretarz Zarządu Krajowego IPA Deutschland i Zarządu Terenowego IPA w Siegen. Po krótkim zapoznaniu z działalnością Policji oraz Stowarzyszenia IPA w Niemczech przedstawiono mi pracę policjantów w poszczególnych wydziałach Komendy w Siegen. Poznałem naczelników tych wydziałów, brałem udział w odprawie do służby policjantów prewencji i ruchu drogowego. Na godz. 14:00 razem z Komendantem Powiatowym, sekretarzami IPA i Martinem Schlagnerem udaliśmy się na spotkanie do Starosty Powiatu Siegen – Wittgenstein. Starosta Powiatu w strukturach niemieckich jest przełożonym Komendanta Powiatowego Policji.

Następnego dnia, wczesnym rankiem udaliśmy się do stolicy Landu Nadrenia – Westfalia – do Dusseldorfu. O godz. 10:00 umówieni byliśmy na spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Nadrenii – Westfalii (porównując jest to nasza Komenda Wojewódzka Policji, jednak dużo bardziej autonomiczna). Specjaliści Zespołu Prasowego oraz Sztabu Policji przedstawili prezentację dot. struktur Policji Niemieckiej w NRW oraz zmian jakie następowały na przełomie lat. Mogłem zobaczyć jak wygląda praca wydziałów na poziomie landu, w tym stanowiska kierowania. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji NRW w miejscowości Neuss. Stamtąd pojechaliśmy do Kolonii, gdzie umówieni byliśmy w jednej z nowocześniejszych i większych Komend Miejskich, skąd ruszyliśmy w drogę powrotną.

W kolejnym dniu brałem udział w szkoleniu strzeleckim dla policjantów wydziału kryminalnego i dochodzeniowego z komisariatu z Kreuztal. Szkolenie to było zupełnie odmienne niż w Polsce, na poziomie powiatowym. Szkolenie strzeleckie odbywało się w wynajmowanym na te potrzeby niezamieszkanym ale normalnie umeblowanym budynku, gdzie policjanci szkolą się technik zatrzymania ukrywających się przestępców. Samo strzelanie do celu również odbywało się inaczej, niż ma to miejsce w naszych powiatach. Strzela się do ruchomych celów zintegrowanych z obrazem z komputera.

25 października po wzięciu udziału w odprawie funkcjonariuszy wydziałów kryminalnych i dochodzeniowych udaliśmy się do Sądu i Prokuratury w Siegen. Poza podobną pracą i współpracą sądu i prokuratury z policjantami niemieckimi, ciekawostką było coś, z czym zetknąłem się już na poziomie Komendy Powiatowej Policji i komisariatu. Mianowicie dokumenty i akta spraw, zarówno w wydziałach komendy powiatowej Policji, jak i w Prokuraturze Rejonowej i Okręgowej, znajdują się na otwartych półkach bądź na stołach, nie ma żadnych szaf metalowych czy też zamykania pokoju przy użyciu „referentki”.

Później zapoznawałem się z pracą rzecznika prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Siegen. Praca komórki prasowej jest bardzo zbliżona do pracy w Polsce. Od godz. 12:00 do 15:00 miałem możliwość bezpośrednio zapoznać się z pracą patrolu prewencyjnego na terenie miasta. Mimo podobieństw, jest jednak wiele różnic np. w sposobie komunikowania się patrolów z oficerem dyżurnym, w godzinach pracy oraz nawet rodzaju podejmowanych interwencji (np. patrole prewencji obsługują kompletnie kolizje i wypadki).

27 i 28 października razem z kolegami z IPA w Siegen mogłem bliżej poznać bliższy i dalszy region Siegen – Wittgenstein. Byliśmy w Winterbergu, na zamku w Siegen oraz w Marienheide na Zamku Gimborn, gdzie pracownik zamku pokazał nam wszystkie sale konferencyjne oraz bardzo ciekawie i stylowo urządzone pokoje.

29 października wyjechaliśmy wcześniej aby na 10:00 przybyć do miejscowości Salzkotten, gdzie znajduje się bardzo ciekawe i jedyne w Niemczech Muzeum Policji Niemieckiej. Tysiące bezcennych eksponatów znajduje się m.in. w budynku dawnego dworca kolejowego. Robią niesamowite wrażenie i każdemu odwiedzającemu Nadrenię – Westfalię polecam to miejsce. Stamtąd w godzinach południowych udaliśmy się do Akademii Policyjnej w Selm-Bork, gdzie mogłem zobaczyć w jakich warunkach i w jaki sposób szkoli się przyszłych policjantów.

Wtorek 30 października był dla mnie smutnym dniem, a powód był bardzo prosty. Był to ostatni dzień pobytu, dzień pożegnań... O godz. 10:00 podziękowałem Komendantowi Powiatowemu Policji w Siegen za wspaniałe przyjęcie, za opiekę jaką otoczyli mnie funkcjonariusze z Kreuztal, a zwłaszcza Martin Schlagner. U Martina w domu przez cały okres wizyty w Niemczech mieszkałem, gdzie wraz ze swoją żoną Gaby zapewnili mi wspaniały pobyt. Są to bardzo sympatyczni ludzie, których na pewno będę gościł w Polsce, a i z pewnością kiedyś odwiedzę. Następnie pożegnałem się z kolega Andreasem – sekretarzem Zarządu Terenowego IPA w Siegen oraz kolegami z Komisariatu Policji w Kreuztal.

Pobyt na stażu daje naprawdę nieocenione korzyści. Zarówno wymierne, jak i niewymierne. Sposób pracy, struktury, podejście do pewnych codziennych spraw dostarcza wiele informacji i doświadczeń, które będę chciał przekazać kierownictwu Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Wdzięczny jestem za umożliwienie mi udziału w stażu w Policji niemieckiej, a pobyt tam i zdobyte tam informacje uważam za bardzo cenne i przydatne w dalszej pracy zawodowej.

Bogumił Kotowski
 

Powrót na górę strony