Placement Program w Wielkopolsce - Aktualności - IPA Polska

Aktualności

Placement Program w Wielkopolsce

Data publikacji 05.08.2013

W dniach 14-28 lipca br. w ramach współpracy pomiędzy Sekcjami narodowymi IPA Wielkiej Brytanii i Polski Region IPA Poznań gościł funkcjonariusz Policji Hrabstwa Devon – Cornwalia sierżant Paul Jones.

Nasz angielski kolega w Policji pracuje już kilkanaście lat, ale po raz pierwszy miał kontakt w Polską i polskimi policjantami. Po przylocie do Poznania członek Regionu IPA Poznań Przemysław Kusik na co dzień funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu powitał naszego gościa i zakwaterował go w siedzibie IPA Poznań.

Z uwagi, że nasz kolega jest funkcjonariuszem pionu prewencji tam właśnie zaplanowaliśmy większość jego pracy w KMP Poznań. Pierwsze dni to zapoznanie się z struktura polskiej Policji i tu Paula zaskoczył fakt dużej ilości stopni służbowych, jak również to, że każdy policjant ma na wyposażeniu broń służbową (on osobiście jej nie posiada). Po spotkaniu z Komendantem Miejskim Policji w Poznaniu mł. insp. Romanem Kusterem oraz Przewodniczącym Regionu IPA Poznań Witoldem Drzażdżyńskim pierwsze kroki skierował do Wydziału Prewencji, gdzie pełnił służbę przez dwa kolejne dni. Następnie zapoznał się z pracą Wydziału ruchu Drogowego, uczestnicząc m.in. w odprawie do służby oraz działaniom na drodze. W kolejnych dniach miał on możliwość zapoznania się z pracą funkcjonariuszy Policji w jednym z Komisariatów Poznania oraz Komisariatu w Kórniku. Po weekendowej wycieczce po ziemi Wielkopolskiej, w trakcie której miał możliwość zwiedzania Zamku w Kórniku, Zamku w Gołuchowie oraz ostoi żubrów nastąpił powrót do Poznania. Kolejne dni to służba w Komisariacie Wodnym Policji, gdzie nasz kolega pełnił służbę na Jeziorze Kierskim oraz wizyta w Pododdziale Konnym KMP w Poznaniu.

Paul Jones zapoznał się również z funkcjonowaniem Komendy Powiatowej w Gnieźnie, gdzie jego patrol po centrum miasta wzbudził duże zainteresowanie.
Z uwagi, że pobyt naszego gościa przypadł na okres Święta Policji Paul Jones miał możliwość odwiedzenia Sali Tradycji KWP w Poznaniu oraz uczestniczył w uroczystych obchodach naszego święta. W towarzystwie kolegi Mikołaja-funkcjonariusza Policji Niemieckiej z Bawarii złożył kwiaty pod pomnikiem Policjantów pomordowanych na wschodzie w Ostaszkowie i Miednoje. W tym dniu spotkał się również w Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu insp. Rafałem Batkowskim.

Jak na anglika przystało Paul Jones jest fanem piłkarskim i w związku z powyższym uczestniczył w zabezpieczeniu meczu pomiędzy Lechem Poznań a Hanko Finlandia (Liga Europejska).

Dwutygodniowy pobyt szybko minął, ale nasz kolega stwierdził, że na pewno jeszcze wróci do Poznania.

Witold Drzażdżyński
IPA Poznań

Powrót na górę strony